stand for ukraine
zatrzymać rosyjskie samochody w UE

Zatrzymaj samochody z Rosji do UE

Sankcje nałożone przez UE na Rosję za brutalną agresję na Ukrainę zawsze były przedmiotem debaty, niektórzy twierdzą, że nie działają (nieprawda), niektórzy twierdzą, że są przesadzone (prorosyjskie), niektórzy twierdzą, że są niewystarczające . Jedno jest pewne, pracują i zużywają się głębokochoć powoli, rosyjską tkankę gospodarczą i społeczną. Oczywiście spodziewaliśmy się pionowego upadku Rosji pod nałożeniem sankcji, ale logicznego rozumowania z zakresu ekonomii i socjologii nie można zastosować w przypadku państwa terrorystycznego, w którym wybory są czystym ćwiczeniem stylowym i którego ludność utrzymywana jest w atmosferze lekkomyślności i biedy na tyle, żeby móc tolerować wszystko. Trudno odebrać coś komuś, kto nie ma nic. Jedyne rozsądne i niekonwencjonalne głosy są albo w więzieniu, albo pod ziemią poniżej trzech metrów.

W rzeczywistości wydaje się, że ludność rosyjska nie odczuła aż tak bardzo tego uszczypnięcia i każdemu zdarzało się widzieć rosyjskie rodziny spokojnie na urlopach, jak gdyby nic się nie wydarzyło w naszych miastach lub miejscach wakacyjnych. Coś jednak powoli się zmienia.

Natychmiastowe zajęcie samochodów zarejestrowanych w Rosji

lista towarów objętych sankcjami Rosja
Wyciąg z listy, którą można znaleźć na stronie Unii Europejskiej, zawierającej towary objęte sankcjami dla Rosjan. Podkreśliliśmy sektor związany z samochodami.

Aktualizacja Rozporządzenie UE 833/2014 na temat sankcji na rosyjskie towary została wydana 11 września 2023 roku i zawiera precyzyjną dyrektywę dla państw członkowskich Unii Europejskiej: wszystkie samochody zarejestrowane w Rosji, o każdej pojemności silnika i do każdego użytku (zarówno prywatnego, jak i służbowego), muszą zostać umieszczone w stanie aresztu.
Notatka jest jasna i oczywista, a pierwsze europejskie państwa graniczne już wdrażają te regulacje w praktyce. Polska i kraje bałtyckie skorzystały z okazji i już potwierdziły stosowanie przepisów, ich organy celne już działają.

Zobacz także:  Bezlitosny cynizm Elona Muska wobec wojny na Ukrainie

Zasada dotyczy również samochodów znajdujących się już na terytorium UE.

Na liście towarów objętych sankcjami znajdują się także laptopy, smartfony i ubrania

Gdyby zasada ta była stosowana najsurowiej, zatrzymany na odprawie celnej obywatel Rosji musiałby oddać pracownikom niemal cały posiadany majątek. Rzeczywiście ubrania, produkty technologiczne (takie jak smartfony i laptopy) oraz biżuteria również podlegają sankcjom i nie można było ich wprowadzić do Unii Europejskiej, nawet w przypadku użytku osobistego (Oficjalny regulamin i całą listę towarów objętych sankcjami znajdziesz tutaj). Oczywiście uwaga ta pozostawia duże pole do interpretacji w poszczególnych krajach UE i niestety nie wierzymy, że będzie ona miała zastosowanie stricte do tego typu produktów.
Pozostaje jednak satysfakcja, że ​​czyniony jest pierwszy krok, który sprawi, że Rosjanom będzie coraz trudniej wkraczać na nasze granice.

Obywatele Rosji w UE – zagrożenie, które jest zbyt niedoceniane

O tym, jak niebezpieczny był przepływ Rosjan po państwach Unii Europejskiej, nigdy dość nie było mowy, przynajmniej do 24 lutego 2022 roku, kiedy cały cywilizowany świat otworzył oczy na ogromną liczbę szpiegów, którzy przedostali się do kraju. naszego społeczeństwa i ile szkód wyrządzili naszym demokracjom.

Istnieje jednak również czynnik etyczny. W jakim stanie umysłu obywatel Ukrainy może doświadczyć obecności Rosjan w naszych miastach?, na naszych plażach, w miejscach codziennego życia? Ilu Rosjan opowiadających się za wojną na Ukrainie, którzy nie wracali bezpośrednio z frontu na urlopie, było kilka centymetrów od kogoś, kto w tej tragedii stracił przyjaciół i rodzinę?
Znamy również dobrze chamstwo i nieuprzejmość ludzi, którzy często z naszych miast robili wesołe miasteczka, obnosząc się ze swoją wyższością rublami w imię nielogicznego i krwawego rosyjskiego suprematyzmu. Ile jeszcze musimy to znosić?
Pamiętajmy, że obywatele Rosji NIE SĄ NIEWINNI. Są częścią kremlowskiej machiny wojennej i propagandowej, choć uwarunkowanej jednostronnymi informacjami, jak owce dostosowywały się do wszelkich nadużyć ze strony międzynarodowej przestępczości putin. Wina zbiorowa jest przestępstwem prawdziwe, to nie jest abstrakcja.

Zobacz także:  Wołodymir Zełenski, prezydent-bohater, na jakiego nie zasługujemy

Rosjanie w Unii Europejskiej, pierwszy krok, ale wciąż za mało

Problem przemieszczania się Rosjan w UE jest wciąż gorącym tematem, z pewnością pierwszy krok w kierunku większych obostrzeń został zrobiony, ale to nie wystarczy, należy zwiększyć presję, trzeba też sprawić, aby obywatel Rosji odczuł, że to wojna też go niepokoi, bo najwyraźniej chociaż drony przelatują nad ich głowami prawie każdej nocy, oni zdają się tego nie zauważać.
Mamy nadzieję, że to uzupełnienie rozporządzenia w sprawie sankcji europejskich zostanie poważnie zastosowane przez wszystkie państwa europejskie i spodziewamy się, że na tym się nie skończy, nawet jeśli nasze demokracje będą miały duże trudności prawne z zatwierdzeniem ustaw całkowicie zawieszających ich obieg. To druga strona medalu dla tych, którzy żyją w demokratycznym kraju, który musi przestrzegać pewnych standardów prawnych, nawet w obliczu zagrożenia, które nie przejmuje się zbytnio prawem i osądem międzynarodowym.